Zabawy ruchowe w ranku

Zestawy zabaw i ćwiczeń ruchowych

Zajęcia rytmiki

Zabawy w ogrodzie przedszkolnym

Zabawy na placu "Wesoła szkoła"

Spacery i wycieczki

Udział w akcji "Tydzień w ruchu"

Zimowa Olimpiada Sportowa

SCENARIUSZE ZAJĘĆ RUCHOWYCH

ZAJECIE Z DOMINACJĄ AKTYWNOŚCI RUCHOWEJ

Grupa: dzieci 5 i 6 -letnie

Temat zajęcia: Zabawy prozdrowotne pod hasłem „Owocowy blues”- wzbudzanie w dzieciach świadomości zdrowego stylu życia.

Cele operacyjne:

  • dziecko rozumie potrzebę zdrowego odżywiania się, konieczności spożywania owoców i warzyw,
  • chętnie bierze udział w zabawach ruchowych z elementem współzawodnictwa,
  • wie, że ruch sprzyja zdrowiu,
  • współpracuje z grupą
  • bierze czynny udział w przygotowaniu sałatki owocowej

Metody: czynne, słowne, oglądowe; twórcze i aktywizujące.

Przybory i pomoce dydaktyczne: puzzle z owocami po trzy komplety dla każdej grupy;ilustracja piramidy zdrowia, plansze z napisem: „zdrowe” „niezdrowe” oraz obrazki z odpowiednimi produktami;tablice magnetyczne;owoce kiwi, jabłka, mandarynki, chorągiewki lub pachołki, papierowe talerze, plastikowe noże, ściereczki kuchenne tyle ile dzieci w konkurencji,ręczniki papierowe, magnetofon i płyta z piosenką.

PRZEBIEG

  1. Pogadanka  z dziećmi na temat zdrowego odżywiania w oparciu o planszę z piramidą zdrowia.
    Dzieci wypowiadają się  na temat zdrowego odżywiania. Słuchają  wypowiedzi  kolegów i wyjaśnień nauczyciela. Wymieniają nazwy zdrowych produktów i tych,
    które nie sprzyjają zdrowiu dopasowując do plansz z napisem :zdrowe; niezdrowe, odpowiednie obrazki.

  2. Słuchanie piosenki pt. „Owocowy blues”.
     
    Na zmartwienia i na żale
    dżem ci zrobi doskonale,
    bowiem w dżemie
    siła drzemie.
    Owocowy blues!
    Ref.: Blues, blues, blues owocowy,
      taniec pyszny to i zdrowy,
      słodki jak jabłkowy mus!
      Owocowy blues!
     
    Na zgryzoty i kłopoty
    bardzo dobre są kompoty
    czy śliwkowe, czy gruszkowe
    każdy o tym wie!
      Ref.: Blues, ………
     
    Chcesz być silny tak jak smok,
    owocowy tankuj sok!
    Malinowy, porzeczkowy,
    każdy dobry jest!
    Ref.: Blues, ……….
  3. Owocowo-warzywne puzzle.
    Dzieci podzielone na dwa zespoły. Każdy zespół losuje trzy koperty z puzzlami.
    Następnie, kolejno każdy zawodnik z każdej grupy  układa jeden element puzzli
    tak, aby powstała całość. Po ułożeniu  obrazków dzieci nazywają owoce
    i warzywa wypowiadając się o ich zdrowotnych właściwościach.

  4. Krótka rozmowa z dziećmi nawiązująca do aktywności ruchowej  wpływającej
    na zdrowie i prawidłowy rozwój.
  5. Zabawa ruchowa z elementem biegu i równowagi „ Owocowa sztafeta”.
    Dzieci w dwóch rzędach. Dla  każdego rzędu  przygotowana tacka i owoce kiwi.
    Dzieci mają za zadanie przekazywać sobie owoc w formie sztafety:meta -
    zawodnik -meta.
    Zawodnik po minięciu kolegi lub przekazaniu owocu ustawia się na koniec swojego
    rzędu. Owoce ze sztafety przekazane są na wcześniej przygotowany stolik
    „ kulinarny” wyposażony w noże plastikowe, deski do krojenia, salaterkę,
    papierowe ręczniki, fartuszki. Dzieci ze sztafety po umyciu rąk razem z panią
    woźną przygotowują owoce kiwi na sałatkę.



  6. Zabawa ruchowa –zręcznościowa „ Zwinny kelner”. Dzieci mają za zadanie
    przejść po wyznaczonej trasie z przeszkodami, /np. slalom miedzy chorągiewkami,
    pachołkami/ trzymając talerz papierowy na dłoni z bananem ,mandarynką lub
    innym owocem i przewieszoną przez ramię ściereczką kuchenną.
    Po ukończonym  biegu, dwóch ostatnich „kelnerów” zanosi talerze z owocami do
    stolika kuchennego. Dzieci z tej grupy idą umyć ręce, a następnie dołączają do
    zespołu i kontynuują przygotowywanie sałatki.

ZAKOŃCZENIE

  1. Swobodny pląs przy piosence „Owocowy blues”.
  2. Degustacja przygotowanej sałatki.

Scenariusz ćwiczeń gimnastycznych z wykorzystaniem jogi dla dzieci

Data: 23.01.2013r

Uczestnicy: Dzieci pięcioletnie z grupy „Kłapouszki”

Cele operacyjne: dziecko:

  • poda propozycję rozwiązania problemu „Co to jest aktywność ruchowa?”
  • doskonali równowagę i koncentrację,
  • wzmacnia i uelastycznia mięśnie grzbietu,
  • rozciąga dolną część pleców,
  • wzmacnia plecy i mięśnie nóg,
  • rozwija podstawowe procesy myślowe podczas rozwiązywania zagadek,

Metody pracy: czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania, słowna – wiersz , zagadki, wyjaśnienia n-lki, aktywizująca – „burza mózgów”
 
Formy pracy: z całą grupą
 
Środki dydaktyczne: wiersz , zagadki, ilustracje z pozycjami jogi.
 
Przebieg:

1. Słuchanie wiersza I. Salach „Sportowiec”.
Dziś u Grzesia tęga mina
gimnastykę rozpoczyna:
skłon i przysiad, biegi, skoki,
wokół stołu cztery kroki.
          Co dzień Grzesiu się hartuje,
  zdrowie chłopcu dopisuje.
  Letnia kąpiel, pyszne mleko
  I choroba już daleko.
Witaminy na śniadanie
i już zdrowy pozostaniesz.
Wie to każdy mały zuch:
W zdrowym ciele zdrowy duch.

2. Krótka rozmowa na temat wiersza.

3. Burza mózgów na temat „ Co to jest aktywność ruchowa?”
Po propozycjach dzieci nauczycielka przybliża ideę jogi.
Joga jest to sposób aktywności ruchowej. Dzięki tym ćwiczeniom podniesiemy
ogólną sprawność fizyczną, nauczymy się samodyscypliny, samodzielności oraz
będziemy pozytywnie myśleć. Ćwiczenia jogi mają nazwy związane głównie ze
światem zwierząt. Rozwiązanie zagadek pozwoli nam dowiedzieć się , jakie
ćwiczenie będziemy wykonywać.

„ Bocian”
Czerwone nogi i białe piórka,
przed nim do wody żaby dają nurka .

„Świerszcz”
Zimą za kominem,
Latem w trawie cyka.
Czy odgadliście już ,
Co to za muzykant?

„ Ptaki”
Lecimy całą gromadą ,
dalej niż pociągi jadą.
Będziemy machali skrzydłami
Nad górami i morzami.

„ Ryba”
Jakie zwierzęta tak lubią wodę,
Że nawet zimą żyją pod lodem?

„Kot”
Tak cichutko chodzi,
że nikt go nie słyszy,
więc dlatego bardzo
boją się go myszy.

„Wąż”
Nie chodzi, a pełza
syczy groźnie wciąż,
bo to jest …
 
Ale nie tylko zwierzęta kryją się w nazwach ćwiczeń jogi.

„Most”
Łączy brzegi rzeki z sobą,
przejdziesz po nim suchą nogą.

„Taczka”
Nie ma kół czterech,
ani nawet dwóch.
Ma tylko jeno na przedzie.
Lecz gdy za rączki trzymasz mocno,
nawet z ciężarem pojedzie.

„Świeca”
Gdy czasem w domu światło zgaśnie,
Nie krzyczę , nigdzie się nie chowam,
Lecz do szuflady sięgam –
Właśnie tam kryje się woskowa panienka.


 
4. Zakończenie ćwiczeń – podziękowanie dzieciom za czynny udział.

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI CZTEROLETNICH

Data: 25.02.2014 r.

Uczestnicy: Dzieci czteroletnie z grupy „Króliczki” z Przedszkola nr 12 w Koninie

Treści podstawy programowej: Wychowanie zdrowotne  i  kształtowanie sprawności fizycznej dzieci

Treści programowe: Nazywanie różnego rodzaju sportów uprawianych przez dzieci  i dorosłych w dalekich zakątkach świata

Temat kompleksowy: Japonia – kraj kwitnącej wiśni

Temat zajęcia: Poznanie i naśladowanie sportów narodowych charakterystycznych dla Japonii

Cel ogólny:  Zachęcanie wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej

Cele operacyjne:
dziecko:

  • Poznaje rodzaje sportów uprawianych w Japonii: kendo, karate, sumo
  • Bawi się w zabawy naśladowcze
  • Wykorzystuje rekwizyty
  • Ogląda i przymierza kimono
  • Zna i przestrzega zasad walki w poszczególnych dyscyplinach
  • Zachowuje szczególną ostrożność podczas naśladowania walk

Metody: słowna, oglądowa, czynna (zadania stawiane do wykonania )

Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa ( praca z całą grupą )

Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, miecze z gazety dla każdego dziecka, ilustracje ( zawodnicy  sumo, kendo i karate ), magnetofon, muzyka z płyt CD, filmy z fragmentami walk, kolorowa taśma samoprzylepna

Przebieg zajęcia:

  1. Powitanie dzieci po japońsku:  ukłonem i słowem „konichiwa”
  2. Zabawa na powitanie „Japoński ukłon”
    Dzieci poruszają się w rytm muzyki po całej Sali. Na przerwę wykonują „japoński ukłon” w stronę stojącego najbliżej kolegi ( koleżanki ). Zabawę powtarzamy kilkakrotnie tak, by wszystkie dzieci przywitały się ze sobą.
  3. Słuchanie opowiadania nauczycielki w oparciu o historyjkę obrazkową pt. „W japońskiej szkole”


  4. Przypomnienie dzieciom sztuki walki KARATE poznanej podczas tygodnia chińskiego:
    Czy pamiętacie na czym polega walka karate? Podczas niej zawodnicy  dotykają się rękoma i nogami. Przypominam, że to dość niebezpieczny sport i należy go uprawiać wyłącznie pod opieką dorosłego instruktora. Obejrzyjmy dla przypomnienia fragment walki na filmie ( pokaz filmu ).
    Stańcie teraz w parach naprzeciwko siebie i z wielką ostrożnością spróbujcie naśladować zawodników
    Zabawa dzieci:



  5. Przybliżenie dzieciom sztuki walki KENDO
    Poznamy dzisiaj tradycyjną japońską sztukę walki – kendo. Obejrzyjcie fragment filmu…..
    Zwróćcie uwagę na to, że w kendo zawodnicy nie dotykają się ani rękoma, ani nogami. Tu zderzają się tylko  bambusowe miecze. Popatrzcie na specyficzny strój z szerokimi nogawkami i rękawami, które muszą być luźne aby nie krępować ruchów zawodników, którzy poruszają się w ataku bardzo szybko. Czy wiecie po co jest maska? Oczywiście dla ochrony twarzy przed uderzeniem.
    Dziś spróbujemy powalczyć w kendo,  ale miecze, dla bezpieczeństwa  zrobiłam dla was z gazety ( nauczycielka rozdaje dzieciom miecze ).
    Zabawa dzieci:

  6. Przybliżenie dzieciom sztuki walki SUMO
    Poznamy dzisiaj również drugą tradycyjną japońską sztukę walki – sumo. Obejrzyjcie fragment filmu….. Ta sztuka walki polega na wypchnięciu zawodnika z maty w kształcie koła, dlatego zawodnicy sumo muszą być bardzo silni. Przez to jedzą dużo i są tacy grubi. Jak widzicie nie mają żadnych strojów, tylko przepaski na biodrach, aby nie ciągnąć się za nie . To bardzo trudna walka. Czy chcecie spróbować walki sumo?
    Nauczycielka na środku sali, za pomocą kolorowej taśmy samoprzylepnej, wyznacza koło – matę do walki.
    Zaproszenie dzieci do zabawy w parach i dopingowania walczących. Nauczycielka jest sędzią i ogłasza w każdej parze zwycięzcę.



  7. Podsumowanie zajęcia. Odpowiedzi dzieci na pytania:
    • Jakie sztuki walki dzisiaj poznaliśmy: kendo i sumo
    • Na czym polega walka kendo? ( walka na miecze )
    • Jak walczą zawodnicy sumo? ( wypychają się z maty )
    • Jaką sztukę walki pochodzącą z Chin dzisiaj sobie przypomnieliśmy? ( karate )
    • Czym walczą karatecy? ( rękoma i nogami )
    • Która z tych walk najbardziej się wam podobała?
    • Czy chcielibyście uprawiać którąś z nich?
  8. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie i pochwalenie ich za zachowanie bezpieczeństwa.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzony metodą A. i M. Kniessów

Data: 17.03.2014 r.

Uczestnicy: Dzieci pięcioletnich z grupy „Kłapouszki” z Przedszkola nr 12 w Koninie

Treści podstawy programowej: Wychowanie zdrowotne  i  kształtowanie sprawności fizycznej dzieci

Cele:

  • kształtowanie sprawności ruchowej poprzez muzykę, ruch i zastosowanie różnych przyborów
  • ćwiczenie koordynacji słuchowo – ruchowej.

Metody pracy: słowna – wyjaśnienia nauczycielki, czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania

Forma pracy: z całą grupą

Przybory: gazety, nagrania piosenek o tematyce wiosennej, janczary, bębenki, plastikowe klocki, gumowa zabawka

Przebieg:

  1. Czynności organizacyjno – porządkowe
    • zbiórka dzieci w kole i powitanie,
    • przedstawienie celu zajęć.
  2. Zabawa „Przylatujące ptaszki”
    Dzieci trzymają w dłoniach gazetę. W czasie trwania piosenki „Kaszka marcowa” swobodnie tańczą po dywanie, wykonując ruchy naśladujące fruwanie. Na przerwę w muzyce chowają się do „gniazdek” - wyznaczone miejsce w sali.



  3. Zabawa „Prowadzę kolegę”
    Dzieci dobierają się w pary. W rękach trzymają napiętą gazetę. Jedno dziecko ma zamknięte oczy, drugie prowadzi partnera delikatnie podczas trwania utworu „Wiosna” Vivaldiego. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i następuje zmiana ról.



  4. Zabawa „Szukaj instrumentu”
    Dzieci w parach posiadają takie same instrumenty. Przy piosence „Marzec czarodziej” swobodnie tańczą po sali. Na przerwę w muzyce grają na instrumentach i szukają w sali kolegi z takim samym instrumentem.



  5. Zabawa „Wiosenny deszczyk”
    Dzieci siedzą w kole, w siadzie klęcznym. Przed każdym z nich leży gazeta. Dzieci w różny sposób (poprzez szuranie, gniecenie, darcie, stukanie) naśladują padający deszczyk, ulewę, burzę.



  6. Zabawa „Bociany”
    Dzieci w siadzie skrzyżnym, ręce maja splecione na klatce piersiowej. Słysząc dźwięk janczarów, wstają i naśladują sposób poruszanie się bocianów – chodzą i biegają wysoko unosząc kolana. Podczas przerwy w muzyce nieruchomieją.



  7. Zabawa „Pociąg”
    Pierwsze dziecko jest „lokomotywą”, reszta wagonikami. Przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”, biegnąc, pokazuje różne ruchy, wagoniki je naśladują. Na przerwę w muzyce następuje zmiana „lokomotywy”.
  8. Zabawa „Co słyszysz?”
    Dzieci podzielone na dwie grupy, siedzą naprzeciwko siebie. Każde dziecko z pierwszej grupy trzyma w ręce inny przedmiot: gazetę, janczary, bębenek, plastikowe klocki, gumową zabawkę. Dzieci z drugiej grupy obserwują przedmioty a następnie siadają tyłem i zgadują, który przedmiot wydał dźwięk. Potem następuje zmiana ról.



  9. Ćwiczenie uspokajające
    Marsz w różnych kierunkach, naprzemiennie na palcach, piętach i całych stopach.