SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI CZTEROLETNICH
Data: 25.02.2014 r.
Uczestnicy: Dzieci czteroletnie z grupy „Króliczki” z Przedszkola nr 12 w Koninie
Treści podstawy programowej: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
Treści programowe: Nazywanie różnego rodzaju sportów uprawianych przez dzieci i dorosłych w dalekich zakątkach świata
Temat kompleksowy: Japonia – kraj kwitnącej wiśni
Temat zajęcia: Poznanie i naśladowanie sportów narodowych charakterystycznych dla Japonii
Cel ogólny: Zachęcanie wychowanków do podejmowania aktywności fizycznej
Cele operacyjne:
dziecko:
- Poznaje rodzaje sportów uprawianych w Japonii: kendo, karate, sumo
- Bawi się w zabawy naśladowcze
- Wykorzystuje rekwizyty
- Ogląda i przymierza kimono
- Zna i przestrzega zasad walki w poszczególnych dyscyplinach
- Zachowuje szczególną ostrożność podczas naśladowania walk
Metody: słowna, oglądowa, czynna (zadania stawiane do wykonania )
Formy pracy: indywidualna, grupowa i zbiorowa ( praca z całą grupą )
Środki dydaktyczne: historyjka obrazkowa, miecze z gazety dla każdego dziecka, ilustracje ( zawodnicy sumo, kendo i karate ), magnetofon, muzyka z płyt CD, filmy z fragmentami walk, kolorowa taśma samoprzylepna
Przebieg zajęcia:
- Powitanie dzieci po japońsku: ukłonem i słowem „konichiwa”
- Zabawa na powitanie „Japoński ukłon”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki po całej Sali. Na przerwę wykonują „japoński ukłon” w stronę stojącego najbliżej kolegi ( koleżanki ). Zabawę powtarzamy kilkakrotnie tak, by wszystkie dzieci przywitały się ze sobą. - Słuchanie opowiadania nauczycielki w oparciu o historyjkę obrazkową pt. „W japońskiej szkole”

- Przypomnienie dzieciom sztuki walki KARATE poznanej podczas tygodnia chińskiego:
Czy pamiętacie na czym polega walka karate? Podczas niej zawodnicy dotykają się rękoma i nogami. Przypominam, że to dość niebezpieczny sport i należy go uprawiać wyłącznie pod opieką dorosłego instruktora. Obejrzyjmy dla przypomnienia fragment walki na filmie ( pokaz filmu ).
Stańcie teraz w parach naprzeciwko siebie i z wielką ostrożnością spróbujcie naśladować zawodników
Zabawa dzieci:
- Przybliżenie dzieciom sztuki walki KENDO
Poznamy dzisiaj tradycyjną japońską sztukę walki – kendo. Obejrzyjcie fragment filmu…..
Zwróćcie uwagę na to, że w kendo zawodnicy nie dotykają się ani rękoma, ani nogami. Tu zderzają się tylko bambusowe miecze. Popatrzcie na specyficzny strój z szerokimi nogawkami i rękawami, które muszą być luźne aby nie krępować ruchów zawodników, którzy poruszają się w ataku bardzo szybko. Czy wiecie po co jest maska? Oczywiście dla ochrony twarzy przed uderzeniem.
Dziś spróbujemy powalczyć w kendo, ale miecze, dla bezpieczeństwa zrobiłam dla was z gazety ( nauczycielka rozdaje dzieciom miecze ).
Zabawa dzieci:

- Przybliżenie dzieciom sztuki walki SUMO
Poznamy dzisiaj również drugą tradycyjną japońską sztukę walki – sumo. Obejrzyjcie fragment filmu….. Ta sztuka walki polega na wypchnięciu zawodnika z maty w kształcie koła, dlatego zawodnicy sumo muszą być bardzo silni. Przez to jedzą dużo i są tacy grubi. Jak widzicie nie mają żadnych strojów, tylko przepaski na biodrach, aby nie ciągnąć się za nie . To bardzo trudna walka. Czy chcecie spróbować walki sumo?
Nauczycielka na środku sali, za pomocą kolorowej taśmy samoprzylepnej, wyznacza koło – matę do walki.
Zaproszenie dzieci do zabawy w parach i dopingowania walczących. Nauczycielka jest sędzią i ogłasza w każdej parze zwycięzcę.

- Podsumowanie zajęcia. Odpowiedzi dzieci na pytania:
- Jakie sztuki walki dzisiaj poznaliśmy: kendo i sumo
- Na czym polega walka kendo? ( walka na miecze )
- Jak walczą zawodnicy sumo? ( wypychają się z maty )
- Jaką sztukę walki pochodzącą z Chin dzisiaj sobie przypomnieliśmy? ( karate )
- Czym walczą karatecy? ( rękoma i nogami )
- Która z tych walk najbardziej się wam podobała?
- Czy chcielibyście uprawiać którąś z nich?
- Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie i pochwalenie ich za zachowanie bezpieczeństwa.
Zestaw ćwiczeń gimnastycznych prowadzony metodą A. i M. Kniessów
Data: 17.03.2014 r.
Uczestnicy: Dzieci pięcioletnich z grupy „Kłapouszki” z Przedszkola nr 12 w Koninie
Treści podstawy programowej: Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
Cele:
- kształtowanie sprawności ruchowej poprzez muzykę, ruch i zastosowanie różnych przyborów
- ćwiczenie koordynacji słuchowo – ruchowej.
Metody pracy: słowna – wyjaśnienia nauczycielki, czynna – zadań stawianych dzieciom do wykonania
Forma pracy: z całą grupą
Przybory: gazety, nagrania piosenek o tematyce wiosennej, janczary, bębenki, plastikowe klocki, gumowa zabawka
Przebieg:
- Czynności organizacyjno – porządkowe
- zbiórka dzieci w kole i powitanie,
- przedstawienie celu zajęć.
- Zabawa „Przylatujące ptaszki”
Dzieci trzymają w dłoniach gazetę. W czasie trwania piosenki „Kaszka marcowa” swobodnie tańczą po dywanie, wykonując ruchy naśladujące fruwanie. Na przerwę w muzyce chowają się do „gniazdek” - wyznaczone miejsce w sali.
- Zabawa „Prowadzę kolegę”
Dzieci dobierają się w pary. W rękach trzymają napiętą gazetę. Jedno dziecko ma zamknięte oczy, drugie prowadzi partnera delikatnie podczas trwania utworu „Wiosna” Vivaldiego. Na przerwę w muzyce dzieci zatrzymują się i następuje zmiana ról.
- Zabawa „Szukaj instrumentu”
Dzieci w parach posiadają takie same instrumenty. Przy piosence „Marzec czarodziej” swobodnie tańczą po sali. Na przerwę w muzyce grają na instrumentach i szukają w sali kolegi z takim samym instrumentem.
- Zabawa „Wiosenny deszczyk”
Dzieci siedzą w kole, w siadzie klęcznym. Przed każdym z nich leży gazeta. Dzieci w różny sposób (poprzez szuranie, gniecenie, darcie, stukanie) naśladują padający deszczyk, ulewę, burzę.

- Zabawa „Bociany”
Dzieci w siadzie skrzyżnym, ręce maja splecione na klatce piersiowej. Słysząc dźwięk janczarów, wstają i naśladują sposób poruszanie się bocianów – chodzą i biegają wysoko unosząc kolana. Podczas przerwy w muzyce nieruchomieją.
- Zabawa „Pociąg”
Pierwsze dziecko jest „lokomotywą”, reszta wagonikami. Przy piosence „Wiosna w błękitnej sukience”, biegnąc, pokazuje różne ruchy, wagoniki je naśladują. Na przerwę w muzyce następuje zmiana „lokomotywy”. - Zabawa „Co słyszysz?”
Dzieci podzielone na dwie grupy, siedzą naprzeciwko siebie. Każde dziecko z pierwszej grupy trzyma w ręce inny przedmiot: gazetę, janczary, bębenek, plastikowe klocki, gumową zabawkę. Dzieci z drugiej grupy obserwują przedmioty a następnie siadają tyłem i zgadują, który przedmiot wydał dźwięk. Potem następuje zmiana ról.
- Ćwiczenie uspokajające
Marsz w różnych kierunkach, naprzemiennie na palcach, piętach i całych stopach.

